O etyce zawodu: nauczyciel psycholog

Justyna Małas

Jestem psychologiem, na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Prowadzę zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców i dzieci. Więcej o mnie na stronie www.psycholog-dla-dziecka.pl

Może Ci się również spodoba

13 komentarzy

 1. Ola pisze:

  To co pisze ta Pani jest standardem. Moja praca wygląda niemal identycznie i cóż, takie są realia. Ideały i zalecenia są niedostosowane do życia. Etykę, taką jak być powinna, można wprowadzać w swoim prywatnym gabinecie, ale nie w szkole publicznej. Z moich obserwacji wynika, że nawet w Poradniach, gdzie panuje inny porządek pracy, też z tą etyką bardzo często jest na bakier (np. nieujawnianie danych osobowych gdy dokumenty leżą na biurku w sekretariacie). Także to żadna kontrowersja. Smutny standard.

  • Justyna Jędrzejewska pisze:

   Tak sobie myślę, że standardy tworzymy my same i nie zgadzam się ze zgodą na te standardy i przechodzenie do porządku dziennego, gdy się ich nie akceptuje. Jeśli to komuś pasuje to niech i tak pracuje, ja osobiście staram się pracować w zgodzie z własnym sumieniem co często jest w sprzeczności ze „standardami”.

 2. Marta pisze:

  U mnie to samo. Najgorzej że dzielę gabinet z pedagogiem, nie mam osobnego gabinetu do terapii. Z zazdrością patrzę na logopedę czy terapeutę pedagogicznego, któremu nikt nie przeszkadza. Czuję się jak pedagog bis z większą odpowiedzialnością.

  • Justyna Jędrzejewska pisze:

   Ja się czuje podobnie, bo też w spokoju pracować nie mogę, ale już się przyzwyczaiłam do obrażonego wyrazu twarzy gdy mi ktoś w trakcie zajęć wtargnie a ja odmawiam bo prowadzę terapię.

 3. psycholog z sieradza pisze:

  ja pracuję na umowę zlecenie w szkole podstawowej w Sieradzu czyli nie jestem nauczycielem i co za tym idzie – plusy: nie stoję na dyżurach, nie chodzę na zastępstwa itd. ale…. mam pokój z pedagogiem, i choć atmosfera jest super, to jednak brakuje mi własnego kąta. jestem tu tylko 2 dni w tygodniu, a pedagog cały, więc tak jakby mnie nie było. nie jestem częścią grona pedagogicznego i ogólnie też mam najczęściej „coś zrobić z uczniem”, najlepiej tu i teraz, od razu. niestety…

 4. Morgana pisze:

  Pełnienie przez psychologa dyżuru jest zgodne z rozporządzeniem? W końcu specjaliści pracują 60 minut, a nie 45? U mnie w szkole psycholog, pedagog i logopeda dyżurów nie penią. A reszta spraw, które są tutaj pourszane bardzo podobna :/

  • Justyna Jędrzejewska pisze:

   Mi też dyżurów oszczędzili, ale wiem z opowieści że koleżanki muszą wychodzić w trakcie rozmowy z rodzicami bo mają dyżur. Być może to i nie zgodne z rozporządzeniem i jeśli tak się dzieje to należałoby się upomnieć o swoje prawa, bo jak same o siebie nie zadbamy to nikt o nas nie zadba.

 5. ania pisze:

  Smutna rzeczywistość – zastępstwa – normalka i to nawet po kilka w tygodniu przy 1/2 etatu, dyżury również. Brak własnego gabinetu i dzielenie go z pedagogiem jak najbardziej. Pocieszające jest to, że w większości szkół wygląda to podobnie. Ja staram się na dyżurach zagadywać do tych uczniów, z którymi ciężko się pracuje w gabinecie – atmosfera na przerwie jest nieco mniej napięta i oficjalna. Zauważyłam, że po jakimś czasie przynosi to efekty w postaci mniejszego oporu dziecka wobec wizyty w gabinecie. Natomiast na lekcjach zastępczych realizuje tematy profilaktyczne – zawsze mam przygotowanych w zanadrzu kilkanaście scenariuszy i w razie czego biorę jeden z nich i prowadzę normalną lekcję. A zapis w dzienniku tez jest ważny, bo realizuje się profilaktykę! 🙂 co do dokumentacji, danych osobowych niestety mam ten sam dylemat, co wypowiadające się poprzedniczki.

 6. mamaika pisze:

  Dzien dobry, co prawda moje pytanie nie miesci sie dokladnie w temacie, aczkolwiek chcialabym wiedziec jak sie pani zapatruje na taka sytuacje: Psychologiem szkolnym jest mama kolegi z klasy dziecka z „problemem”, czy jako rodzic rodzic tego dziecka powinnam ufac, ze psycholog bedzie postepowala etycznie, czy jednak zadbac za wczasu o komfort dziecka przychodzacego po pomoc?

  • iza pisze:

   ja mam podobnie, wysyłana jestem na zastępstwa
   dzielę gabinet z pedagogiem który wtrąca się w rozmowy
   z zawodu „psycholog” pozostała już tylko nazwa
   poza tym w wielu szkołach zatrudnia się na to stanowisko nauczycieli po kursach często online

 7. Agnieszka pisze:

  Jestem rodzicem ucznia szkoły podstawowej. Dzisiaj dostałam na librusie wiadomość, prawdopodobnie skierowaną do wszystkich rodziców, od psychologa szkolnego, że będzie on pracował w przyszłym roku prywatnie, czytaj: trzeba zapłacić, a także w czasie wakacji w swoim gabinecie w szkole. Jestem zbulwersowana. Mam wątpliwości, czy to etyczne i zgodne z prawem?

  • Justyna Małas pisze:

   Witam, Pani Agnieszko, praca psychologa w szkole i prowadzenie prywatnego gabinetu jest jak najbardziej zgodne z prawem, wielu psychologów szkolnych tak dorabia, a dla niektórych kilka godzin w szkole to praca dodatkowa. Podobnie jak nauczyciele który prowadzą korepetycje. Jeśli otrzymana dziś wiadomość tak Panią niepokoi proszę się dopytać dyrektora szkoły o co chodzi – być może szkoła nie będzie miała etatu psychologa od następnego roku, być może dyrekcja i rada rodziców zauważyła potrzebę zwiększenia ilości godzin pracy psychologa, a organ prowadzący szkołę się nie zgodził na zwiększenie etatu i psycholog proponuję możliwość skorzystania z dodatkowych godzin odpłatnie. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją więc tylko gdybam.

 8. Psycholog pisze:

  Nauczyciel psycholog jest i nauczycielem, i psychologiem. Opisane konflikty wynikają z niezrozumienia (niezdiagnozowania?) konkretnej roli zawodowej, w której występujesz w danej chwili. Jako nauczyciel masz obowiązki z art. 6 Karty Nauczyciela – wypełniania funkcji edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej, wspierania innych nauczycieli, pracy zespołowej, podlegasz kierownictwu dyrektora i koordynacji pracy wychowawczej. Stąd zastępstwa, interwencje wychowawcze, dyżury na korytarzu, pytania o sprawy wychowawcze. Nauczyciel nie ma krzyczeć na dzieci. O „karach” porozmawiaj na Radzie Pedagogicznej, zaproponuj inne, skuteczniejsze rozwiązania – czy to źle, że dzieciom wyznacza się granice? Tajemnica z ustawy o zawodzie psychologa obowiązuje podczas wykonywania czynności zawodowych psychologa, a nie czynności nauczyciela – „wychowanie” to funkcja nauczyciela, a nie psychologa, a nauczyciele pracują zespołowo.
  Czym innym jest natomiast udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wg rozporządzenia jest ona dobrowolna, wymaga więc zgody. Tajemnica z ustawy o zawodzie psychologa obowiązuje podczas wykonywania zawodu psychologa (opiniowanie, diagnozowanie, orzekanie, oddziaływanie psychologiczne), a nie podczas wykonywania zawodu nauczyciela (wychowywanie, profilaktyka wychowawcza, edukacja, opieka). Sama ustawa o zawodzie psychologa stanowi że tajemnica nie obowiązuje, gdy „tak stanowią ustawy”, ustawą jest również Karta Nauczyciela, a w niej art. 6. Ustawą jest również ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (każdy, kto zauważył objawy demoralizacji ma obowiązek zawiadomić szkołę), ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (każdy, kto w związku z czynnościami zawodowymi powziął wiadomość, ma obowiązek zawiadomić…). Dyrektor ma prawo, a wręcz obowiązek nadzorować każdego nauczyciela, zatem również nauczyciela psychologa w ramach działań wychowawczych i koordynować działania wychowawcze wszystkich nauczycieli, którzy mają obowiązek pracować zespołowo i wspierać się nawzajem. Psycholog wykonuje swój zawód samodzielnie – to prawda, w zakresie w jakim nie jest w roli nauczyciela.
  Owszem, czasem występują sytuacje konfliktu ról, ale jest ich zdecydowanie mniej. Zazwyczaj dotyczą treści indywidualnych rozmów o charakterze wychowawczym, ale tu można na początku rozmowy poinformować ucznia, że pewne rzeczy zachowasz dla siebie, a o pewnych – być może – będziesz zobowiązana porozmawiać z innymi nauczycielami i być może rodzicami – w zależności od tego, co konkretnie usłyszysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *