Czy rodzice mogą mieć wgląd w notatki psychologa dotyczące ich dziecka?

Justyna Małas

Jestem psychologiem, na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Prowadzę zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców i dzieci. Więcej o mnie na stronie www.psycholog-dla-dziecka.pl

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Jarosław pisze:

  To nieprawda. Jestem skrajnie nastawiony do utrzymywania tajemnicy, lecz sytuacja rodzica jest wyjątkowa. Prosiłbym więc o nieco więcej kompetencji jeśli już Państwo piszecie na takie tematy.
  Rodzic ma prawo do ksera dokumentacji dziecka, nie ma natomiast do tego prawa nauczyciel, osoby postronne, zleceniodawca, a nawet dyrektor placówki oświatowej itd. etc. Wynika to z jego zgody do prowadzenia dziecka, której musi udzielić, a jako że jest opiekunem prawnym jak sobie Państwo wyobrażacie zmianę specjalisty bez przekazania mu dokumentacji z dotychczasowego leczenia?
  Rodzic jest bezwzględnym wyjątkiem.
  A jak ktoś ma problemy wyróżnione w aktykule proponuję, by prowadził dwa komplety dokumentów, jeden dla siebie, a drugi dla pracodawcy – wyłącznie w zaakceptowanej wcześniej formie obejmującej szczątkowe informacje – liczba godzin, czynności na każdej z nich itp. Przypominam tez, że niektóre instytucje muszą poznać postawioną diagnozę, która nie może być ukrywana – służba zdrowia, praca dla sądów.

  • Justyna Jędrzejewska pisze:

   Drogi Panie, z Pana wypowiedzi wnioskuję, że nie rozróżnienia Pan opinii lub diagnozy psychologa o dziecku od notatek ze spotkania czy arkusza wyników badań. O opinię psychologa lub diagnozę po badaniach rodzic, nauczyciel lub opiekun prawny może jak najbardziej wnioskować i ma prawo do wglądu. Nie ma natomiast prawa żądać udostępniania notatek lub arkuszy diagnostycznych bo te jak wynika z interpretacji przepisów podlegają tajemnicy zawodowej.

 2. Jan pisze:

  od 2006 roku ze względu na nierespektowanie ustawy , pomijanie jej przepisów , brak samorządu i „izb” żaden z psychologów nie posiada prawa wykonywania zawodu , posiada tylko tytuł mgr. psychologi.
  Dodatkowo jako opiekun prawny osoby małoletniej Pan ma prawo wglądu w dokumentacje ja również możliwość skopiowania dokumentów.
  Czynność tą regulują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, w razie odmowy wystarczy zwrócić się d Sądu Administracyjnego i zazwyczaj pierwsza rozprawa obliguje instytucje do udostępnienia materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *