Przegląd Prasy

Sześciolatki w szkole| Ministerstwo Edukacji Narodowej

Miłe słowa, obietnice wsparcia czy fortel, aby poradnie wydawały mniej odroczeń, a szkoły przejmowały odpowiedzialność za problemy z „niedorosłymi” do szkoły sześciolatkami?

– Jesteście ważni w procesie edukacji, a w tym roku ważniejsi niż zwykle – powiedziała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska do pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych podczas konferencji „Wsparcie procesu diagnozowania i opiniowania problemu gotowości szkolnej dzieci”.

Spotkanie odbyło się dzisiaj w Warszawie. Było pierwszym z cyklu spotkań zorganizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Minister Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę na wagę pracy poradni w związku z opiniowaniem sześciolatków, które od września pójdą do pierwszej klasy. – Rozumiem niepokój rodziców, którzy nie wiedzą czy ich dzieci osiągnęły dojrzałość szkolną – mówiła. – Rodzic ma prawo się niepokoić i zwracać się do Państwa. A to Wy najlepiej jak umiecie pracujecie dla dobra dziecka. Trzeba zostawić dziś ten cały szum wokół poradni, a także w ogóle wokół obniżenia wieku szkolnego i spokojnie przyglądać się każdemu dziecku, z którym do Państwa przychodzą rodzice – dodała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Minister pytała też, czy pracownicy poradni dysponują odpowiednimi instrumentami, które są adekwatne w stosunku do sześciolatków. – Macie prawo wymagać od MEN wsparcia – dodała i zachęciła do zadawania pytań, przekazywania próśb i apeli. Polskie dzieci badane są dziś narzędziami nawet sprzed pół wieku.

Dlatego Instytut Badań Edukacyjnych zaplanował cykl spotkań z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych, podczas których omawiany będzie sposób postępowania przy opiniowaniu sprawy rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko z uwzględnieniem konieczności współdziałania poradni ze szkołami podstawowymi.

Źródło: Minister Edukacji Narodowej na konferencji „Pomoc w diagnozowaniu dzieci” | Ministerstwo Edukacji Narodowej

Jestem psychologiem, na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Prowadzę zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców i dzieci.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *