Jak pisać informację na potrzeby sądu i policji
Odpowiadając na prośbę o zamieszczenie wzoru pism na potrzeby sądu i policji przejrzałam materiały, które zdarzyło mi się pisać i doszłam do wniosku, że w tym przypadku, nie istnieje coś takiego jak wzór. Jednak zastanawiając się nad tym problemem znalazłam kilka wspólnych aspektów i spraw do rozważenia przy tej okazji.
Kiedy pisze pismo do sądu?
Pismo do sądu piszę tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy sąd zwróci się z prośbą do placówki, w której pracuje o przesłanie informacji o uczniu. Druga sytuacja, to taka, gdy mam jakieś niepokojące sygnały ze strony dziecka, z którym pracuję. Gdy podejrzewam, że mój podopieczny może być ofiarą przemocy lub gdy obserwuje poważne zaniedbania i wyczerpałam już wszystkie możliwe formy wsparcia, to kieruje wniosek do sądu o wgląd w sytuację rodzinną.
W obu przypadkach zawieram wyłącznie konkretne informację i fakty. Jeśli sąd potrzebuje opinii lub diagnozy psychologicznej to najczęściej kieruje rodzinę do RODK lub OZSS w SO (czyli Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Sądzie Okręgowym). Dlatego też, nie zawieram w informacji nic ponad to, o co pyta sąd lub co jest istotne dla danej sprawy.
Schemat jaki zwykle w przypadku takich pism się powtarza to mniej więcej coś takiego:
miasto, 30.05.2016r.
Informacja psychologa szkolnego o dziecku/uczniu/uczennicy
Cel wydania informacji:
W związku z toczącą się sprawą w Sądzie Rejonowym w Xowie Sygn.akt IV Psm 1234/12/XYZ
W pierwszym akapicie zawieram dane dziecka (imię, nazwisko, data urodzenia i miejsce) jeżeli dziecko posiada opinię lub orzeczenie i informacja ta może być istotna dla sprawy to też tu o tym wspominam.
Dalej odpowiadam na pytania sądu, jeśli znalazły się z prośbie o wydanie informacji o dziecku.
Gdy sama piszę prośbę o wgląd w sytuację rodzinną to opisuję sytuację jak najbardziej konkretnie tj. zawieram daty zdarzeń, interwencji lub rozmów. Opisuję wszystkie ważne wydarzenia i fakty dotyczące sytuacji dziecka i jego rodziny.
Na koniec podpisuję się i oddaję informację o uczniu do sprawdzenia dyrekcji. Wszystkie pisma wychodzące ze szkoły muszą zostać opatrzone pieczęcią placówki i podpisane przez Dyrektora. Wszystkie informację, które przygotowuję na prośbę instytucji poprzedzamy pismem wiodącym, którego wzór wygląda mniej więcej tak:
miasto, 30.05.2016r.
Do Sąd Rejonowy w Xowie
wydział Rodzinny i Nieletnich
ul. Sosnowa 12,
00 – 000 Xowo
W odpowiedzi na pismo z dnia 01.01.2016r. dotyczące sprawy o
Sygn.akt IV Psm 1234/12/XYZ przesyłamy informacje o uczniu Janie Ygrekowskim ur. 01.01.2000r.
Pozdrawiam i życzę lekkiego pióra podczas pisania.
One Comment
Aleksandra
Bardzo dziękuję za wpis na moje życzenie :).
Szkoda, że tak cenne informacje zdobywam dopiero w toku pracy, gdy tak naprawdę powinnam mieć chociaż pojęcie o tym, będąc studentką.
Niestety, to tylko dowodzi, jak słabo polskie uczelnie przygotowują do zawodu (nie tylko psychologa).
Może można by stworzyć jakieś zajęcia dla studentów typu: Praca psychologa szkolnego i wykładać.
Na pewno studenci by na tym skorzystali, czuliby się potem pewniej w zawodzie.
Taki pomysł przyszedł mi do głowy…….
Gratuluję bloga i pozdrawiam!