Psycholog Szkolny

Sposób na każde dziecko.

Choć tytuł i okładka sugeruje narzędzie skierowany do pomocy w trudnych przypadkach to w mojej opinii jest to lektura, która z pewnością wzbogaci wiedzę o dziecku i wychowaniu każdego. Zarówno rodzica jak i psychologa pracującego z dziećmi lub rodzinami dla którego może stać się doskonałym narzędziem pracy .

„Sposób na trudne dziecko” to  zbiór przykładów i technik poznawczo-behawioralnych, który w jasny i przystępny sposób przedstawia skuteczne metody pracy, a zawarte w niej przykłady i porównania są bardzo przydatne w rozmowach z rodzicami. Zawiera dokładnie opisane sposoby pracy z dzieckiem i rodziną np. sześć kroków skutecznego wydawania poleceń, które dzięki przystępnym wskazówką i jasnym przykładom łatwo zrozumieć nawet laikom.

Bardzo wyczerpująco wyjaśnia specyfikę pracy i metody oddziaływania na dzieci z nadpobudliwością psychoruchową i kłopotami z koncentracją (podrozdział: Okulary na ADHD). Po przeczytaniu tej pozycji dużo łatwiejsze staje się zrozumienie dziecka z zaburzeniami zachowania. Również opis zasad skutecznego stosowania systemu kar i nagród w książce jest bardzo przystępny.

Ostatni rozdział poświęcony jest gotowym do wykorzystania materiałom do pracy takim jak: kontrakt między rodzicami a przedstawicielem szkoły, wzory kontraktów dla rodziców, czy też wskazówki jak stosować system kar i nagród,  jak uczyć dzieci korzystać z kieszonkowego czy skutecznie wydawać polecenia i wiele innych.

Nagroda Teofrasta jak najbardziej zasłużona świetne narzędzie pracy psychologa i jak najbardziej poleciłabym tą lekturę każdemu rodzicowi zmagającemu się z trudami dnia codziennego.

Jestem psychologiem, pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2013 roku prowadzę stronę www.psychologszkolny.pl

One Comment

  • Gracja

    Książka jest świetna, doskonale napisana, łatwa w zrozumieniu i rzeczywiście otwiera oczy na typowe błędy, które w natłoku obowiązków popełniamy my-rodzice, jednak na szczęście jak się okazuje można je wyeliminować.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: