Księgarnia,  Psycholog Szkolny

Psychologia dla początkujących – must have w gabinecie psychologa szkolnego

„Wszyscy mamy mózgi. Nasze mózgi są zbudowane prawie tak samo i działają niemal identycznie. Ale jednocześnie każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju – różnimy się inteligencją, osobowością, poczuciem własnej wartości czy tym, jakie zabawki lubiliśmy w dzieciństwie” ~ Psychologia dla początkujących s.59

 

Nareszcie mam książkę, której od dawna brakowało mi w gabinecie. Po raz kolejny tak świetne narzędzie pracy dostarcza mi wydawnictwo Publicat. Na przestrzeni lat gromadziłam książki zawierające różnego rodzaju karty pracy i ćwiczenia. Doświadczenie nauczyło mnie jednak, że warto też gromadzić publikacje z których dzieci mogą korzystać same. Taka właśnie jest „Psychologia dla początkujących” z której dziecko może się dowiedzieć czym zajmuje się psychoterapeuta i czym różni się od psychiatry. Jak przeprowadza się badania i eksperymenty psychologiczne, jak ludzie myślą i podejmują decyzję. Czy jak działa mózg.

 

„Psychologia dla początkujących” to obrazkowy przewodnik po najważniejszych zagadnieniach psychologicznych, pełna ciekawostek i atrakcyjnych rysunków odkrywa przed czytelnikiem świat psychologii w najlepszy możliwy sposób – kolorowy, zwięzły i konkretny. Na pierwszych stronach prezentuje specjalistów zajmujących się psychologią i naukami pokrewnymi. Porusza kwestie metodyki prowadzenia badań i eksperymentów psychologicznych. Wyjaśnia kluczowe funkcje mózgu. Przedstawia jak organizowane są informacje docierające do nas za pośrednictwem zmysłów. Jak tworzą się wspomnienia i zapadają w pamięć oraz jakie znaczenie mają w tym procesie emocje. Z perspektywy naukowej wyjaśnia, również, znaczenie snu w naszym życiu. Dzieci są ciekawskie, pytają o różne sprawy, a dużo łatwiej wyjaśnić im trudne zagadnienia wspomagając się ilustracją.

Autorzy poświęcili cały rozdział na wyjaśnienie tego jak nasz mózg przetwarza docierające do niego informacje i organizuje je, tworząc myśli i umożliwiając nam podejmowanie decyzji. Osoby nie związane z psychologią mogą w niej znaleźć odpowiedzi na pytanie czym jest inteligencja i jak się ją bada, w jaki sposób rozpoznaje się zaburzenia osobowości i w jak można pomóc osobom, które zostały nimi dotknięte. Poza tym rozdział 4. Różnice między ludźmi jak i 6. Jesteśmy istotami społecznymi to gotowy scenariusz na zajęcia z młodzieżą. Każda strona zawiera ciekawostkę lub rysunkowy opis zjawiska związanego z funkcjonowaniem społecznym takich jak: obraz siebie, różnice między chłopcami a dziewczynami, zasady i normy społeczne, konformizm i konsekwencje nadmiernego posłuszeństwa, stereotypy, uprzedzenia i to, dlaczego lubimy rywalizować z innymi.

Książka jest bardzo ciekawa, według mnie to naprawdę rzetelny przewodnik po naukach psychologicznych. Z pewnością przyda się w gabinecie psychologa szkolnego, ponieważ może być inspiracją do przeprowadzenia zajęć z grupą i narzędziem do pracy indywidualnej. Może posłużyć jako ilustracja do przygotowania dziecka na wizytę np. z psychiatrą czy psychoterapeutą, ale też do wielu innych rozmów.

Z pewnością też poleciłabym ją jako podarunek dla nastolatka kończącego szkołę średnią i zastanawiającego się nad wyborem studiów psychologicznych lub pokrewnych. Uważam że, jest to też propozycja warta polecenia każdemu przed wizytą u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry, ponieważ w sposób rzetelny w krótkiej i przystępnej formie obrazuje to czym zajmują się wymienieni specjaliści.

Jestem psychologiem, pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2013 roku prowadzę stronę www.psychologszkolny.pl

Dodaj komentarz