
EMORY – gra rozwijająca inteligencję emocjonalną całej rodziny
W pracy psychologa szkolnego i przedszkolnego niewątpliwie najlepszym i nieodzownym (przynajmniej w mojej opinii) narzędziami pracy są gry i zabawki dla dzieci. Kilka dni temu w moje ręce trafiła nowa gra – EMORY. Autorką gry jest Maria Hrehorowicz – psycholożka i psychoterapeuta CBT.
Zasady gry są bardzo proste i polegają na dobieraniu w pary obrazków, podobnie jak w popularnej grze memory, jednak z małą różnicą. W przypadku, gdy pod kafelkiem widnieje opis ładunku informacyjnego jakie niesie uczucie gracz ma za zadanie głośno wypowiedzieć nazwę uczucia. W przeciwnym razie – gdy pod kafelkiem widnieje nazwa uczucia, gracz ma za zadanie głośno wypowiedzieć informacje, jaką to uczucie niesie. Jeżeli nazwa lub ładunek informacyjny uczucia zostały wypowiedziane prawidłowo, gracz może odsłonić kolejne dwa kafelki. W przypadku pomyłki – tylko jeden.
Przetestowałam EMORY w pracy, podczas zajęć z dziećmi w wieku 6-9 lat. Wykorzystałam ją zgodnie z instrukcją oraz jako element pomocniczy do odgrywania scenek i pantomimy. Mogę ją zaliczyć do gier, które pomagają w pracy psychologa, przyda się przy utrwalaniu słownictwa związanego z emocjami i ich znaczeniem, w szczególności podczas zabaw grupowych.
Gdy testowałam grę i obserwowałam reakcję dzieci zauważyłam kilka rzeczy, które warto byłoby jeszcze dopracować, aby lepiej kojarzyły się dzieciom z emocjami. Chociaż może właśnie dzięki nim gra była zabawniejsza. Gdy pokazywałam dzieciom kartę z ilustracją podpisaną RADOŚĆ (na której widnieje żyrafa jedząca liście z gałęzi) i pytałam” jak myślicie co czuje żyrafa?” w większości odpowiedź brzmiała: „jest głodna”.
W przypadku karty ZŁOŚĆ opis jest jakby niedokończony i niezrozumiały dla mnie „Gdy myślisz, że ktoś wchodzi na Twoje”. Musiałam go dzieciakom doprecyzować. Ponieważ na rysunku jest wąż otulający jaja, a w tle widać szpony jakiegoś drapieżnego ptaka, wyjaśniałam: „gdy myślisz, że ktoś chce zabrać coś co należy do Ciebie”.
Za to bardzo spodobało mi się wyjaśnienie różnicy między STRACHEM, a LĘKIEM. Poza wyżej wymienionymi, razem w pudełku znajdują się 32 kafelki ilustrujące 16 różnych uczuć. Polecam sprawdzić samemu, więcej informacji znajdziesz na stronie encyklopediaemocji.pl
