Scenariusze

Gry które pomagają w pracy psychologa szkolnego

Praca psycholog w szkole zmusza do szukania tanich i atrakcyjnych narzędzi. Doskonałym sposobem na to by „przełamać pierwsze lody” w kontakcie z dzieckiem lub młodym człowiekiem i jednocześnie zdobyć interesujące nas informację jest zagrać z nim w grę. Dlatego też warto zaopatrzyć gabinet w kilka wartościowych gier, które pomagają w pracy i rozwijają umiejętności dzieci.

Oczywiście rodzaj gry i jej przeznaczenie zależy od wieku, poziomu rozwoju i problemu z jakim dziecko do nas przychodzi lub jest kierowane.

Ja zaopatrzyłam się i mogę polecić:

1. Odkrycia, poznać i zrozumieć siebie. Jest to gra planszowa stworzona przez doświadczoną terapeutkę Arvick Baghramian. Gra polega na rzucaniu kostką i przesuwaniu pionka po planszy z pytaniami i zadaniami. Do planszy dołączona jest talia kart z rysunkami na podstawie, których należy opowiedzieć historię lub skojarzenie. Gra jest doskonała by poznać dziecko i daje wiele możliwości wykorzystania w kontakcie indywidualnym, zajęciach w małej grupie, czy z rodziną. Gra dostępna tutaj.

2. Story Cubes. Fajna i bardzo prosta gra wykorzystująca wolne skojarzenia i wspomagająca rozwój mowy. Jeden zestaw składa się z 9 kostek do gry, a każda z kostek wyposażona jest w 6 symboli (np. tęcza, mostek, telefon, list itp.). Zadaniem graczy jest rzucanie dowolną liczbą kostek i układanie zdań lub historii inspirowanych wylosowanymi symbolami. Instrukcja poleca rozpoczynanie opowiadanie od słów „Dawno, dawno temu…” albo „Pewnego razu…”. Zobacz nową edycję gry tutaj.

3. Memo. Gra wspomagająca pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Mogą w nią z powodzeniem grać dwie osoby, a także grupa kilku osób i wtedy gra może nawet budzić większe emocję.

4. Bystre oczko. To też fajny zestaw dla dzieci młodszych, który można ciekawie wykorzystywać. Generalnie gra ma dwie opcję – pierwsza polega na odszukiwaniu przedmiotów przedstawionych na obrazkach wśród rozsypanych na planszy odpowiedników. Druga opcja to gra w Bingo za pomocą tych samych obrazków. Jednak mimo tych dwóch opcji materiały zawarte w grze można wykorzystywać do nauki kategoryzowania i czytania dzieci młodszych. Zestaw z propozycjami wykorzystania gry aż na 8 sposobów – zobacz na stronie.

5. Bierki, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jeden, który lubię stosować najczęściej ze starszymi dziećmi np. w wieku gimnazjalnym zaczerpnęłam z książki „Zabawa w psychoterapii”. Gra polega na tym, że nadajemy kolorom bierek określone emocję np. czerwony – złość, niebieski – smutek, zielony – zazdrość, żółty – radość, wyciągając bierkę poza tym, że należy to zrobić ostrożnie, trzeba też opowiedzieć co sprzyja odczuwaniu emocji odpowiadającej kolorowi bierki.

6. Dooble. Gra nie jest łatwa chociaż polega jedynie na odszukiwaniu tych samych symboli na okrągłych kartach, niestety symbole te są różnej wielkości i mimo, że zawsze pomiędzy dwiema kartami jest jeden symbol wspólny, nie łatwo go znaleźć i wskazać przed innymi. W wersji Dooble Kids zabawa jest tak skonstruowana, aby uczestnicy mogli bez problemu grać samodzielnie w swoim gronie. Jednocześnie zasady są tak skonstruowane, aby wiek graczy nie miał wpływu na ostateczny wynik rozgrywki.

To jest mój subiektywny ranking gier, które używam i mi się sprawdzają, podejrzewam, że godnych polecenia gier jest dużo więcej. Jeśli macie  jakieś swoje ulubione polecam dawać znać w komentarzach.

 

Jestem psychologiem, pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2013 roku prowadzę stronę www.psychologszkolny.pl

4 komentarze

 • Marcin

  W Dooble (normalna wersje) z powodzeniem grają nasi synowie: trzylatek i czterolatek. Rozumieją zasady gry i się do nich stosują, choć z początku były kłótnie 🙂 W każdym razie ten próg od czwartej klasy jest zdecydowanie zawyżony 🙂
  Polecamy Supernogi Stonogi. Również testowany na naszych synach i aktualnie najczęściej grana gra. Dzieci szybko się uczą liczyć do czterech, a wydłużająca się w czasie gry stonoga daje im sporo satysfakcji.

 • Aleksandra

  Coraz częściej stosuję w swojej pracy grę: ,,Emocje. Nazywam. Rozumiem. Wyrażam.”
  Dzieci ją lubią i ja też, można w nią grać już we dwoje.
  Najlepiej stosować dla dzieci od klasy czwartej w górę.
  Zachęcam do spróbowania.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: