Photo by Beatriz Pérez Moya on Unsplash
Seksualność

Masturbacja – co warto wiedzieć.

Wiele w ostatnim czasie trafiło do mnie pytań na temat masturbacji u dzieci. Temat wciąż niepokoi zarówno rodziców jak i nauczycieli. W związku z tym wzmożonym zainteresowaniem przypominam to co już kiedyś na ten temat pisałam.

Gdy rodzice nakrywają, swoje pociechy na masturbacji zwykle czują się zawstydzeni, zażenowani i obawiają się, że jest to objaw jakiegoś zaburzenia. W internecie znajdują wiele informację o tym, że masturbacja bywa objawem molestowania i pojawia się panika.

Nie taka masturbacja straszna…

Prawda jest natomiast taka, że masturbacja dziecięca jest naturalnym etapem rozwoju seksualnego dziecka, który może objawiać się w różnym wieku. Zdarza się, że już w wieku niemowlęcym dzieci zaczynają manipulować przy swoich narządach płciowych, dotykając i bawiąc się nimi. W przypadku chłopców zachowania takie mogą pojawiać się bardzo szybko już między 7 – 10 miesiącem życia, u dziewczynek zwykle nieco później ok. 2 roku życia. Nie każde dziecko się masturbuje, jednak dotykanie miejsc intymnych, wkładanie rączek w pieluszkę czy majtki, pocieranie się przedmiotami (zabawkami, pościelą) to zachowania całkiem normalne, dzięki którym dziecko poznaje swoje ciało i uczy się swoich reakcji. Zachowania tego rodzaju nazywamy masturbacją rozwojową, która jest naturalnym etapem rozwoju i nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, a zorientowana jest wyłącznie na zaspokojenie przyjemności.

Jak reagować?

Przede wszystkim tak by nie zawstydzić dziecka, nie wywołać poczucia winy i nie wystraszyć. Jeżeli dziecko masturbuje się w zaciszu swojego pokoju, ukradkiem i wtedy gdy nikt nie widzi, nie ma powodu by mu przerywać, można nie zwracać uwagi, lub zainteresować dziecko proponując ciekawe zajęcie czy wspólną zabawę. Jednak ważne by dziecko w ten sposób nie nauczyło się skupiać na sobie zainteresowania rodziców. Wtedy bowiem, możemy nieumyślnie sprawić, że masturbacja rozwojowa stanie się  masturbacją instrumentalną, która bywa sposobem na zwrócenie na siebie uwagi lub rozładowanie napięcia związanego z brakiem bliskości z rodzicami.  Gdy mamy do czynienia z zachowaniem tego rodzaju, należy zastanowić się nad jego przyczyną, a nie skupiać uwagę na „niezręcznym” zachowaniu dziecka. Warto wtedy, więcej czasu poświęcać na zabawę z dzieckiem, przyjrzeć się jego potrzebom i zastanowić jak można je zaspokoić. Wskazane, w takiej sytuacji,  jest zgłosić się o pomoc do specjalisty – psychologa, seksuologa.

Kiedy bić na alarm?

Jeżeli zachowania seksualne dziecka niepokoją rodziców, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże je prawidłowo zinterpretować i znaleźć ich przyczynę. Niektóre zachowania mogą być objawem wykorzystania seksualnego, lub tego, że dziecko ma zbyt łatwy dostęp do treści pornograficznych. Na temat niepokojących zachowań które powinny włączyć alarm w świadomości rodziców, warto poczytać na stronach:

http://fdn.pl/zachowania-seksualne-dziecka-ktore-moga-niepokoic

http://fdn.pl/sygnaly-ostrzegawcze

Dorosłym masturbacja zwykle kojarzy się z seksem, natomiast masturbacja dziecięca jest sposobem na zaspokojenie przyjemności i nie ma wpływu na to jak przebiegać będzie późniejszy rozwój seksualny dziecka, czy nastolatka. Nastolatki masturbujące się w dzieciństwie, nie są bardziej frywolne seksualnie, od tych które się nie masturbowały, ani też wcześniej nie decydują się na pierwszą inicjacje seksualną.

 

Źródła:

Saint -Pierre, F. i Viau, M.F. (2006). Seksualność dziecka. Co każdy rodzic wiedzieć powinien. Warszawa: Klub dla Ciebie

Beisert, M. (1991). Seks twojego dziecka. Poznań: K. Domke.

Jestem psychologiem, pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2013 roku prowadzę stronę www.psychologszkolny.pl

4 komentarze

Dodaj komentarz