Księgarnia

Rola i zadania psychologa we współczesnej szkole

Jeśli dopiero zaczynasz pracę jako psycholog szkolny ta książka powinna być Twoją lekturą obowiązkową. Szkoła jest dość specyficznym miejscem pracy dla psychologa. Obowiązki i zadania regulowane są przez ministerialne rozporządzenia. Do tego, często sama specyfika pracy może wywoływać wiele wątpliwości z etycznego punktu widzenia.

Rozpoczynając pracę w szkole warto być świadomym w jak wielu obszarach przyjdzie nam pracować – mediacji, interwencji kryzysowej, pomocy psychologicznej, diagnozy i terapii. Nie każdy jest elastyczny na tyle, by podołać tak dużej różnorodności zadań. Do tego dochodzi też biegłość w radzeniu sobie z przepisami prawa oświatowego. Zgodnie z zasadą – swoje prawa warto znać – zrozumienie struktury i treści prawa oświatowego, jak wynika z mojego doświadczenia, jest przydatne. Poza tym, umiejętność posługiwania się przepisami jest jednym z wymogów do spełnienia w celu uzyskania kolejnych stopni awansu zawodowego.

Początki dla psychologa po studiach bywają trudne, wiem to z własnego doświadczenia. Z perspektywy czasu mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że studia nie przygotowały mnie do pracy w szkole. Jednak doceniam zdobyte doświadczenie i różnorodność zadań, jest to praca w której nie ma nudy. Dlatego też, jeśli stajesz przed wyborem zawodu psychologa szkolnego ta pozycja może być dobrym wstępem teoretycznym.

Mój egzemplarz kupiłam w 2011 roku, gdy zaczynałam pracę w szkole podstawowej, jednak kilka lat później, kiedy zakładałam stronę Psycholog Szkolny Online nie można już było jej dostać w wersji papierowej, niedawno znalazłam ją w formie eBooka w jednej z księgarni internetowej, dlatego też dopiero teraz postanowiłam ją polecić.

Jestem psychologiem, pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2013 roku prowadzę stronę www.psychologszkolny.pl

Dodaj komentarz

cn_cookies_accepted()