Rozwój

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Prawidłowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna to podstawa zdrowia psychicznego dzieci. Niestety w epoce fastfoodów i komputerów, rodzice często zapominają o wystarczającej ilości ruchu oraz nie ograniczają dzieciom niezdrowych produktów. Nieodpowiednia dieta nie tylko powoduje u dzieci otyłość, która stać się może chorobą całego życia, może również powodować objawy psychofizyczne, takie jak, kłopoty z koncentracją, pobudliwość psychoruchową oraz obniżenie nastroju. Dlatego szczególnie w czasie dzieciństwa i dorastania prawidłowa dieta jest tak ważna, a o jej znaczeniu doskonale opowiada program 6-10-14 dla zdrowia realizowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Program 6-10-14 dla Zdrowia

Ponad 5 procent otyłych dzieci mieszka w województwie pomorskim.
To najgorszy wynik w Polsce – alarmują lekarze. Wzrasta także odsetek chłopców z nadmiarem masy ciała i wynosi 12,6 procent. Najwyższy spośród badanych województw jest u nas również odsetek dziewcząt otyłych – 7,4 procent. Z niepublikowanych badań Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka z Gdańska, wynika, że w 2009 r. w Gdańsku nadwaga i otyłość występowały odpowiednio u 10,5 procent i 7,9 procent populacji dzieci sześcioletnich oraz u 15,1 procent i 7,27 procent dzieci między 8 a 12 rokiem życia.
Dzieci, które już dzisiaj zmagają się z nadwagą, w przyszłości są bardziej narażone na choroby i w konsekwencji żyją krócej. Aby temu zapobiec powstał program noszący nazwę „6-10-14 dla Zdrowia” (od wieku badanych dzieci). W ciągu trzech lat, badaniami zostaną objęte wszystkie mieszkające w Gdańsku dzieci w wybranym wieku – łącznie ok. 26 tysięcy małych pacjentów. Do tej pory żadne miasto w Polsce na tak dużą skalę nie zajęło się problemem dziecięcej nadwagi i otyłości. Program, który oficjalnie ruszył od września 2011 r., zainicjowali specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku. Finansowany jest w całości przez Urząd Miasta Gdańska. – Jest to nowatorski na skalę całej Polski program profilaktyczny, który obejmuje bardzo szerokie i wszechstronne spektrum działań zdrowotnych – tłumaczy Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska do spraw polityki społecznej.  Skierowany jest do licznej grupy odbiorców – nie tylko dzieci i młodzieży, ale również rodziców oraz środowiska szkolnego. Realizacja Programu ma na celu poprawę stanu zdrowia dzieci i młodzieży z Gdańska poprzez wczesne wykrycie i redukcję czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (takich jak: nadwaga, otyłość, wady postawy) i przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej u dzieci i młodzieży z wykrytymi problemami zdrowotnymi.
Powyższe statystyki pochodzą ze strony:  http://www.dlazdrowia.uck.gda.pl/
Zachęcam do zapoznania się z interaktywną Piramidą Żywieniową na stronie Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka (http://opzisdz.pl/):

Jestem psychologiem, pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2013 roku prowadzę stronę www.psychologszkolny.pl

Dodaj komentarz